Primary Schools One-Day Tournaments
Results 2017

 

 

The results of the tournaments will be added here after the tournaments have been played.

The tournaments are listed below in reverse chronological order (the most recent at the top).

Click on a tournament to see its results.

 

Eastern Suburbs (Kingsford)

South-Western Suburbs (Georges Hall)

Sutherland District (Miranda)

Central Coast South (Gosford District, Erina)

Central Coast North (Wyong District, Kanwal)

Cumberland District (Toongabbie)

Lower North Shore (Castle Cove)

Northern Beaches (Mona Vale)

Nepean District (St Clair)

Upper North Shore (Wahroonga)

St George District (Kogarah)

Macarthur District (Campbelltown)

Blue Mountains (Wentworth Falls)

Central West District (Bathurst)

Lower North Coast (Port Macquarie)

Hawkesbury District (Bligh Park)

Hills District (North Rocks)

Illawarra District (Wollongong)

North West District 2 (Tamworth)

New England District (Armidale)

North West District 1 (Gunnedah)

Upper Hunter District (Singleton)

Lower Hunter District (Broadmeadow)

Southern Highlands (Moss Vale)

Riverina Region 3 (Albury)

Riverina Region 2 (Wagga Wagga)

Riverina Region 1 (Griffith)

 

 

 

Explanation:  The results of most (but not all) of the tournaments are shown in two parts: Standings and Cross Table.

  • Standings: the three columns (where present) headed "Buch.", "M-Buch." and "Progr." are tie-break scores.
    "Buch." (Buchholz) is the sum of the opponents' scores;
    "M-Buch." (Median Buchholz) is the sum of the opponents' scores leaving out the highest and lowest scoring opponents;
    "Progr." (Progress) is sum of the team's progress scores after each round.
    Tie-breaks are used to determine second and third places (for trophies), and also for first place if a play-off cannot be arranged. The order used is Median Buchholz, Progress, then Buchholz.-

  • Cross Table: the round-by-round details shown for each team are the opposing team number followed by the score against that team.