Primary Schools One-Day Tournaments
Results 2018

pod18sg.htm

The results of the tournaments will be added here after the tournaments have been played.

The tournaments are listed below in reverse chronological order (the most recent at the top).

Click on a tournament to see its results.

 

St George District (Kogarah)

Inner-Western Suburbs (Glebe)

Sutherland District (Miranda)

Central Coast South (Gosford District, Erina Heights)

Upper North Shore (Wahroonga)

Coffs Harbour District (Coffs Harbour)

Northern Beaches (Mona Vale)

Blue Mountains (Wentworth Falls)

Macarthur District (Campbelltown)

Central West District (Bathurst)

Western District (Dubbo)

Southern Highlands (Moss Vale)

Blacktown District (Hassall Grove)

Cumberland District (Toongabbie)

Nepean District (Emu Plains)

Illawarra District (Wollongong)

Hawkesbury District (Bligh Park)

Hills District (North Rocks)

Lower North Coast (Port Macquarie)

Lower Hunter District (Broadmeadow)

North West District 2 (Tamworth)

North West District 1 (Gunnedah)

New England District (Armidale)

Upper Hunter District (Singleton)

Riverina Region 3 (Wagga Wagga)

Riverina Region 2 (Albury)

Riverina Region 1 (Griffith)

 

Explanation:  The results of most (but not all) of the tournaments are shown in two parts: Standings and Cross Table.

  • Standings: the three columns (where present) headed "Buch.", "M-Buch." and "Progr." are tie-break scores.
    "Buch." (Buchholz) is the sum of the opponents' scores;
    "M-Buch." (Median Buchholz) is the sum of the opponents' scores leaving out the highest and lowest scoring opponents;
    "Progr." (Progress) is sum of the team's progress scores after each round.
    Tie-breaks are used to determine second and third places (for trophies), and also for first place if a play-off cannot be arranged. The order used is Median Buchholz, Progress, then Buchholz.-

  • Cross Table: the round-by-round details shown for each team are the opposing team number followed by the score against that team.