Primary Schools One-Day Tournaments
Entry Details 2016

 

NOTE:  This page is for the Primary Schools One-Day Tournaments, which are held in the second half of the year.

If you are looking for the Primary Schools Competition, which start in second term, please return to the previous page and look under the heading "Primary Schools Competition".

Invitations and entry forms are posted or emailed several weeks before each tournament to all primary schools in the areas covered.

Click on the links in the table below to:

  • View the invitation (including the entry form); or

  • Enter online

Riverina Region 1 (Wagga Wagga)
   Tuesday 9 August 2016

Invitation

Enter Online

Riverina Region 2 (Albury)
   Wednesday 10 August 2016

Enter Online

Riverina Region 3 (Griffith)
   Thursday 11 August 2016

Enter Online

Southern Highlands (Moss Vale)
   Wednesday 17 August 2016

Invitation Enter Online

Lower North Coast (Port Macquarie)

   Friday 19 August 2016   [POSTPONED]

   (see below: Thursday 8 September)

Tournament organised locally contact Craig Ainsworth

(craig.ainsworth@det.nsw.edu.au)

Western District (Dubbo)
   Thursday 1 September 2016

Invitation

Tournament organised locally

contact Alexander Aich

(alexander.aich@gmail.com)

Lower Hunter District (Broadmeadow)
   Monday 5 September 2016

Invitation Enter Online

Upper Hunter District (Singleton)
   Tuesday 6 September 2016

Invitation Enter Online

North-West District 1 (Gunnedah)
   Wednesday 7 September 2016

Invitation Enter Online

New England District (Armidale)
   Thursday 8 September 2016

Invitation Enter Online

Lower North Coast (Port Macquarie)
   Thursday 8 September

Tournament organised locally contact Craig Ainsworth

(craig.ainsworth@det.nsw.edu.au)

North-West District 2 (Tamworth)
   Friday 9 September 2016

Invitation Enter Online

Illawarra (Wollongong)
   Wednesday 14 September 2016

Invitation

Enter Online

Blacktown (Hassall Park)
   Tuesday 20 September 2016

Invitation

Enter Online

Hills District (North Rocks)
   Thursday 22 September 2016

Invitation

Enter Online

Nepean (St Clair)
   Wednesday 19 October 2016

Invitation

Enter Online

Hawkesbury (Bligh Park)
   Thursday 20 October 2016

Invitation

Enter Online
Macarthur District (Campbelltown)
   Monday 24 October 2016
Invitation Enter Online

Central West District (Bathurst)
   Wednesday 26 October 2016

Invitation

Enter Online

Blue Mountains (Wentworth Falls)
   Thursday 27 October 2016

Invitation

Enter Online
Upper North Shore (St Ives)
   Monday 31 October 2016

Invitation

Enter Online
St George District (Kogarah)
   Wednesday 2 November 2016
Invitation Enter Online
Central Coast North (Wyong District, Kanwal)
   Thursday 3 November 2016
Invitation Enter Online

South-Western Suburbs (Canley Vale)
   Monday 7 November 2016

Invitation Enter Online
Lower North Shore (Castle Cove)
   Tuesday 8 November 2016

Invitation

Enter Online
Northern Beaches (Mona Vale)
   Thursday 10 November 2016

Invitation

Enter Online
Coffs Harbour
   Thursday 10 November 2016
Invitation Enter Online

Sutherland District (Miranda)
   Tuesday 15 November 2016

Invitation Enter Online
Central Coast South (Gosford District, Erina)
   Wednesday 16 November 2016
Invitation Enter Online
Eastern Suburbs (Kingsford)
   Friday 18 November 2016
Invitation Enter Online
Inner-Western Suburbs (unavailable this year)
   [see other nearby tournaments]
   
 

State Finals (North Sydney)
   Sunday 27 November 2016

Details are provided to qualifying teams

For further information please contact the
Primary Schools Coordinator, Richard Gastineau-Hills,

phone (02) 9498 2760, email RichardGH@nswjcl.org.au

 

Yellow shading indicates  tournaments already held.